Pracując czy prowadząc firmę za granicą w sposób legalny, masz zapewne świadomość konieczności regulowania podatków. W większości przypadków rozliczasz się obowiązkowo z podatków z lokalnym urzędem skarbowym, czy musisz jednak rozliczać PIT z zagranicy w Polsce? Deklarację PIT jak się okazuje składasz nie tylko w przypadku, gdy pracowałeś czy prowadziłeś firmę w Polsce. Na podobnych warunkach rozliczyć się musisz również, gdy zarobiłeś pracując za granicą lub pracując w Polsce a otrzymując wynagrodzenie z zagranicy. Rozliczyć w Polsce musisz również co do zasady każde inne przychody uzyskane za granicą, niezależnie od miejsca ich uzyskania lub źródła pochodzenia.
Obowiązek rozliczenia dochodów w Polsce spoczywa na osobach, które w roku podatkowym posiadały polską rezydencję podatkową. Zasada rezydencji podatkowej została wyrażona ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r.(Art. 3.pkt.1.). Kraj rezydencji podatnika to ten, w którym znajduje się centrum interesów życiowych podatnika. Ustawa podatkowa nie precyzuje pojęcia centrum interesów życiowych. W rzecznictwie najczęściej brane jest pod uwagę miejsce przebywania najbliższej rodziny podatnika, znajomych, miejsce położenia majątku, zatrudnienia, działalności politycznej, kulturalnej i wszelkiej innej, miejsce działalności gospodarczej i miejsce, z którego osoba zarządza swoim majątkiem.
Drugim kryterium decydującym o rezydencji podatkowej jest liczba dni spędzonych w Polsce w roku podatkowym - suma 183 dni. Wystarczy spełnienie jednego z tych kryteriów, aby zostać uznanym za rezydenta polskiego. Aby uniknąć konfliktu dwukrotnych roszczeń do tych samych dochodów i konfliktu między fiskusami różnych krajów, podpisywane są przez poszczególne kraje umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Od tego, w jakim kraju za granicą podatnik wykonywał pracę najemną, zależy sposób obliczania podatku w Polsce. Opodatkowanie dochodów zagranicznych podlega regulacjom ujętym w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, które zawarła Polska z innymi państwami.
wyłączenia z progresją – dotyczy krajów, z którymi Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, w której wskazano tą metodę do obliczania należnego podatku w Polsce: m.in. z Francją, Niemcami, Norwegią, Portugalią czy Włochami,
metodę proporcjonalnego odliczenia – dotyczy krajów, z którymi Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, w której wskazano tą metodę do obliczania należnego podatku w Polsce oraz tych krajów, z którymi Polska nie podpisała żadnych umów: np. Belgia, Holandia czy USA.
Jak rozliczyć PIT z zagranicy?
Szybka rejestracja firmy w Niemczech Zakładanie Gewerbe w Niemczech
To może Państwa zainteresować:
Jak założyc firme budowlaną
Firma w Niemczech Carebiuro
Chcąc założyć i prowadzić firmę w Niemczech musisz...
EuroKV ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech
Rejestracja polskiej firmy w Niemczech
Rozliczenie podatkowe polskiej działalności
UWAGA: nie wymagamy osobistego stawienia sie w biurze- wszystko możemy załatwić drogą elektroniczną i pocztową:
Email: poczta@carebiuro.de
WhatsApp +49 160 430 803 6
WhatsApp +49 151 462 323 10
Biuro Burscheid +49 2174 666 3977
Biuro Dusseldorf +49 211 975 31 621
Biuro Leverkusen +49 2171 77 69 612
Biuro Polska +48 22 307 11 23