Wielu Polaków prowadzących Gewerbe lub dopiero planujących jej rejestrację zastanawia się czy czas prowadzenia własnej działalności za granicą jest zaliczany do emerytury, którą będą otrzymywać po osiągnięciu wieku emerytalnego. Nasi specjaliści odpowiadają. Prawo unijne regulujące świadczenia emerytalne jasno wskazuje, że do emerytury wliczają się okresy pracy we wszystkich państwach członkowskich wspólnoty europejskiej.
W przypadku emerytury w Niemczech Polacy prowadzący tam Gewerbe mogą liczyć na otrzymanie emerytury z tego kraju, pod warunkiem, że spełnią wymagania określone przez prawo w Niemczech obowiązujące. Przykładowo osoba, która prowadziła Gewerbe a ukończyła 65 lat i przepracowała w Niemczech co najmniej pięć lat, może ubiegać się tam o emeryturę. Prowadzenie firmy w Niemczech procentuje także Polsce. Polski ZUS wyliczając emeryturę osobom, które należą do starego systemu (emerytura zależna od długości okresów ubezpieczenia), uwzględni im zagraniczny staż. Jeśli ktoś przepracował na przykład rok w Niemczech, to ZUS musi dodać do okresów ubezpieczenia w Polsce także ten niemiecki. Dzięki tej zasadzie unijnej (sumowanie okresów ubezpieczenia) ubezpieczony nie musi pracować tylko w Polsce przez wymagany przez nasze prawo czas, żeby nabyć prawo do emerytury po powrocie do Polski.
Na podstawie czego dokonuje się wyliczenia czasu pracy istotnego dla przyszłej emerytury? Ważne są tu czynniki takie jak staż pracy oraz łączna ilość czasu przepracowanego w Niemczech na zasadzie Gewerbe. Należy pamiętać, że polskie lata pracy nie mogą pokrywać się z niemieckimi latami składkowymi – jest to warunek dla ZUS.
Czy Gewerbe liczy się do lat pracy?
Kolejnym rozwiązaniem, które zwiększa, a właściwie stuprocentowo gwarantuje Ci otrzymanie emerytury niemieckiej jest wykupienie niedrogiego, ale skutecznego ubezpieczenia emerytalnego w jednym z niemieckich towarzystw ubezpieczeniowych.
Prywatne ubezpieczenie emerytalne jest szczególnym rodzajem prywatnego ubezpieczenia na życie. Oprócz ustawowego ubezpieczenia emerytalnego które przyszli emeryci otrzymują z państwowej kasy chorych (GRV) i emerytur pracowniczych, służy ono osobom pracującym na umowę o pracę jako przydatne uzupełnienie ustawowego świadczenia emerytalnego. Dla osób samozatrudnionych na Gewerbe jest to pewny i jedyny sposób na uzyskanie uprawnień emerytalnych na starość.
Riester jest emeryturą finansowaną ze środków prywatnych z dofinansowaniem ze strony państwa.
Prywatne ubezpieczenie emerytalne jest dostępne dla wszystkich, którzy oprócz istniejących emerytur zapewnianych przez państwo, chcą pomnożyć swój kapitał i zabezpieczyć się na jesień życia. Nawet przy niewielkich kwotach możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy w dłuższej perspektywie czasowej. Jaka powinna być składka na prywatne ubezpieczenie emerytalne?
Dobierz składkę elastyczną w oparciu o swoje możliwości i oczekiwania finansowe po osiągnięciu wieku emerytalnego.
To może Państwa zainteresować:
Polskie biuro księgowe w Niemczech
Rejestracja polskiej spółki Freistellung
Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech
Firma w Niemczech Carebiuro
Firma w Niemczech dla budowlanki
Założenie firmy w Niemczech
UWAGA: nie wymagamy osobistego stawienia sie w biurze- wszystko możemy załatwić drogą elektroniczną i pocztową:
Email: poczta@carebiuro.de
WhatsApp +49 160 430 803 6
WhatsApp +49 151 462 323 10
Biuro Burscheid +49 2174 666 3977
Biuro Dusseldorf +49 211 975 31 621
Biuro Leverkusen +49 2171 77 69 612
Biuro Polska +48 22 307 11 23