Jak założyć firmę w Niemczech - podpowiada Carebiuro
Firmę w Niemczech można założyć przez internet
W Unii Europejskiej ludzie mogą swobodnie przemieszczać się i osiedlać w wybranym kraju, tam podejmować pracę oraz zakładać działalność gospodarczą. Jest to podstawowa unijna swoboda. Polskie firmy doskonale sobie radzą z takimi działaniami. Niemieckie przepisy są podobne do regulacji prawnych w Polsce. Należy przeprowadzić rejestrację firmy, dostać numer identyfikacji podatkowej, stworzyć rachunek w banku oraz prowadzić księgowość i opłacać podatki.
Przedsiębiorcy są zobowiązani do rejestracji firmy w Niemczech w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej.
Nie muszą rejestrować się w takim urzędzie np. lekarze, adwokaci, artyści, doradcy podatkowi, osoby mające gospodarstwo rolne lub leśne. Takie zgłoszenie ma charakter płatny, uiszcza się 20 euro, a decyzja jest wydawana po trzech dniach, nie wcześniej. Gdy dana firma zostanie zarejestrowana to dane zostają automatycznie przesłane do:
- Urzędu Skarbowego
- Urzędu Statystycznego
- Izby Rzemieślniczej
- Izby Przemysłowo-Handlowej.
O sprawie dowiaduje się także sąd, który ma w swojej gestii rejestry handlowe. Działalność czasami wiąże się z koniecznością otrzymania koncesji oraz zezwoleń. Nieodzowne jest uznanie kwalifikacji, które są weryfikowane na podstawie świadectw z Polski – na przykład dyplomu mistrzowskiego. Pozwolenie na pracę nazywane jest kartą rzemieślniczą. Poza tym rzemieślnik powinien zapisać się do niemieckiej izby rzemieślniczej. Kogo dotyczą takie obowiązki? Hydraulików, stolarzy, malarzy, tapicerów, spawaczy i wykonawców wielu innych zawodów. Czasami niezbędne jest zdanie egzaminów w Niemczech.
W handlu potrzebne bywają pewne kwalifikacje na przykład do sprzedawania leków czy mleka i produktów mlecznych. W gastronomii oraz hotelarstwie stosowane są koncesje. Ochrona wymaga zezwoleń z Izby Przemysłowo-Handlowej. Świadectwo o byciu niekaranym także jest wymagane. Przewóz ludzi autobusami i taksówkami są także objęte koncesją. W Berlinie można takie pozwolenie dostać w Krajowym Urzędzie ds. Obywatelskich oraz Porządkowych. Zezwoleniami obłożone są pośrednictwo w branżach nieruchomości, pośrednictwa inwestycyjnego, działalność developerska, oferowanie pożyczek i zajmowanie się lombardami oraz transport drogowy.
Jakie są formy działalności gospodarczej w Niemczech?
Działalność gospodarcza przybiera różne formy. Są to na przykład:
- Przedstawicielstwo firmy, wymagające zameldowania w Urzędzie ds. Obywatelskich. Trzeba też założyć rachunek bankowy. Przedstawicielstwo może reprezentować firmę w Polsce, a nazwa też musi być zbieżna z nazwą firmy macierzystej. Taką osobę obowiązuje polskie prawo. Prowadzenie firmy tego rodzaju jest tanie.
- Oddział firmy to doskonała forma przedstawicielstwa, jest to samodzielna jednostka, która ma osobowość prawną, zarząd oraz księgowość. Konieczne jest zapisanie się w rejestrze handlowym.
- Własna działalność gospodarcza jest to działanie prowadzone pod imieniem oraz nazwiskiem danej osoby. Odpowiada się całym majątkiem za długi. Nie trzeba mieć żadnego kapitału, aby otworzyć taką działalność. Taka działalność nie ma prawa w Niemczech do zatrudniania osób trzecich, czyli pracowników. Można prowadzić taką działalność ze wspólnikami, wtedy też odpowiedzialność za zobowiązania jest rozłożona na wszystkich wspólników.
- Spółki kapitałowe to zaawansowana forma prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to działalność na większą skalę, godna zaufania, uważana jest za wyższą ligę biznesową. Spółka może być jednoosobowa lub mieć wspólników.
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi być wpisana do rejestru handlowego, wymaga także spisania kontraktu notarialnego. Spółkę taką rejestruje się w kilka dni. Za zobowiązania odpowiada się majątkiem spółki, lecz nie własnym. Wpis do rejestru handlowego zawiera nazwę firmy, siedzibę, przedmiot aktywności, informację o wysokości kapitału, datę podpisania umowy spółki, nazwiska członków zarządu oraz prokurenta. Wpis można uzyskać po kilku dniach, gdy dokumentacja jest dobrze przygotowana. Najniższy kapitał zakładowy spółki z o.o. wynosi 25 000 euro i można go wnieść w formie pieniądza lub rzeczy. Członkowie zarządu mają prawo do mieszkania za granicą. Spółka mająca działania techniczne ma prawo zatrudnić kierownika technicznego, który musi być osobą z dyplomem mistrza w danym zawodzie. Do założenia spółki UG potrzebny jest kapitał zakładowy wynoszący 1 euro. Później może zostać przekształcona w spółkę z o.o. Spółka UG musi dokonać takiego przekształcenia, ale aby stało się ono faktem konieczny jest kapitał zakładowy wynoszący ¼ rocznego zysku. Forma prawna UG jest podobna do spółki z o.o.
- Spółka Akcyjna to dobra forma działania dla dużych firm, które mogą działać na większą skalę. Może mieć wielu wspólników. Najniższy możliwy kapitał zakładowy dla takiej firmy to 50 tysięcy euro. Jest to prestiżowe działanie, obwarowane wymogami prawnymi. Należy powołać zgromadzenie akcjonariuszy, zarząd oraz radę nadzorczą.
Kto pomoże założyć firmę w Niemczech?
Doradców na niemieckim rynku jest wielu. Carebiuro.de pomaga klientom, dba o ich interesy, rejestruje małą firmę za 50 euro, a za 35 euro co miesiąc dba o sprawy takiej firmy, doradza jej i rozlicza podatki oraz wszelkie rachunki. Na pewno dzięki Carebiuro.de gewerbe w Niemczech będzie o wiele łatwiej rozpocząć działanie gospodarcze na niemieckim rynku.
Bez ubezpieczeń nie zaczynaj
Firma musi mieć polisę zdrowotną. Eurokv.de poradzi jak powinno się wybrać polisę, dobierze takie ubezpieczenie na miarę. Opiekunka osób starszych może nabyć polisę za 30 euro miesięcznie, czyli 1 euro dziennie. Poza tym firma budowlana za 55 euro może mieć pełne, wysokogatunkowe ubezpieczenie w Niemczech. W ramach polisy zapewniona jest pomoc medyczna oraz profilaktyka. To doskonałe bezpieczeństwo, które na pewno warto sobie zapewnić.
.jpg)