Z roku na rok rośnie liczba polskich obywateli, którzy decydują się na założenie własnej firmy w Niemczech. W Niemczech obowiązuje zasada wolności działalności gospodarczej, co oznacza, że mogą ją tam zakładać i prowadzić na równych prawach zarówno obywatele tego kraju, jak i obcokrajowcy z innych państw Unii Europejskiej. Zasady prowadzenia działalności gospodarczej są w Niemczech bardzo zbliżone do tych, jakie obowiązują w Polsce.
Tu i tam trzeba zarejestrować firmę, zdobyć numer identyfikacji podatkowej, założyć konto bankowe, prowadzić rachunkowość i systematycznie płacić podatki. Przed podjęciem działalności należy dokonać analizy potrzeb i możliwości, starannie oszacować koszty przedsięwzięcia i podjąć decyzję co do formy prawnej zakładanego przedsiębiorstwa.
Rozpoczęcie działalności, niezależnie od jej formy prawnej, wymaga zgłoszenia tego na specjalnym formularzu (Gewerbeanzeige - Verordnung) we właściwym dla siedziby firmy Urzędzie ds. Gospodarki lub Urzędzie gminy (Gewerbeamt). By założyć firmę w Niemczech nawet bez zameldowania warto skorzystać z pomocy firm, które wspierają polskich przedsiębiorców w tym zakresie. Zapewniają one zwykle usługi:
Pomimo uproszczonych formalności związanych z prowadzeniem firmy w Niemczech, przedsiębiorca posiada zobowiązania systemowe m.in. wobec fiskusa i kasy chorych, te główne to:
Do wyboru w Niemczech mamy 2 rodzaje ubezpieczeń - równoważne, jeżeli chodzi o legalność i usankcjonowanie ich przez państwo niemieckie: ubezpieczenie państwowe tzw. ustawowe lub prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
Państwowe, ustawowe ubezpieczenie zdrowotne (GKV - Gesetzliche Krankenversicherung): składki na nie obliczane są od naszego dochodu, płacone winny być cyklicznie i nieprzerwanie dla zachowania pełnych świadczeń służby medycznej w Niemczech. Umowa zawarta może być w dowolnej kasie chorych, których w Niemczech jest ponad 100. W przypadku ubezpieczenia w państwowej kasie chorych do naszego ubezpieczenia możemy bezpłatnie dopisać wszystkie osoby z rodziny pozostające na naszym utrzymaniu, a więc np. żonę/męża, dzieci czy rodziców nawet mieszkających w Polsce pod warunkiem, że nie podlegają oni ubezpieczeniu w kraju. Wysokość składki pobieranej na ubezpieczenie to ok. 15 % naszego dochodu zadeklarowanego w momencie zgłoszenia do kasy chorych.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne (PKV – Private Krankenversicherung). Jest przeznaczone przede wszystkim dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą w Niemczech.
Wysokość składki jest ustalana indywidualnie i nie ma na nią wpływu nasz dochód, lecz wiek, stan zdrowia i preferencje związane z pakietem usług medycznych jakie chcemy mieć zapewnione. Prywatne ubezpieczenie jest o wiele bardziej komfortowe od państwowego, daje nam szerszy dostęp do służby zdrowia, lepsze warunki w szpitalu, dostęp do specjalistów bez kolejek. szczegółowe informacje na temat ubezpieczenia możesz otrzymać kontaktując się bezpośrednio z doradcą ubezpieczeniowym Eurokv.de.
Prywatne ubezpieczenie dla budowlanki od 55 € / miesiąc / umowa roczna