Pobyt za granicą może być związany z wypoczynkiem albo aktywnością zawodową. Znane są przypadki, gdy Polacy na emeryturze zmieniają kraj pobytu i mieszkają w innym miejscu aż do końca życia, na przykład w Niemczech. Zawsze jednak powinni przebywać za granicą bezpiecznie. Poczucie bezpieczeństwa dają praca, zameldowanie oraz ubezpieczenie zdrowotne. Od 2009 roku ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech jest obowiązkowe dla osób zameldowanych w tym kraju. Oznacza to konieczność posiadania polisy.
Może ona być ustawowa lub prywatna, ale zawsze być musi. Na pewno warto zadbać o porządne ubezpieczenie, które pomoże leczyć się w kwocie kilkudziesięciu euro miesięcznie, ponieważ tyle kosztuje składka. Kary za życie bez polisy to konieczność wykupienia polisy wstecz i płacenia składek wraz z odsetkami. Jest to ogromne obciążenie dla każdego pracownika, które trwać może nawet po powrocie do Polski. Leczenie medyczne bez polisy kosztuje tysiące euro. Niewiele osób ma takie oszczędności, więc kończy się na konieczności pobrania kredytu bankowego i spłacania go latami. Takie rozwiązanie na pewno nie jest dobre, ponieważ obciąża budżet osoby bez ubezpieczenia zdrowotnego.
Polak może mieć EKUZ, polską polisę zdrowotną albo ubezpieczenie w Niemczech (ustawowe albo prywatne do wyboru).
Które polisy są najlepsze? EKUZ oraz polskie ubezpieczenie zdrowotne mają ograniczone środki na leczenie. Z tego powodu nie są najlepszym wyborem. O wiele lepsze są opcje niemieckie: ubezpieczenie ustawowe zapewnia leczenie całej rodzinie, ponieważ polisą można objąć także współmałżonka i dzieci. Jednak wadą tej polisy jest czas oczekiwania na wizyty u lekarza. Polisa prywatna daje natomiast możliwość korzystania z leczenia jednej osoby, ale bez oczekiwania.
Ustawowe ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 14,6 procenta od dochodu pracownika co miesiąc, przy czym połowę płaci pracodawca, a połowę pokrywa pracownik. Polisa prywatna jest niezależna od dochodu. Przy naliczaniu składek ubezpieczenia zdrowotnego prywatnego brane są pod uwagę wiek klienta, jego stan zdrowia oraz wykonywany zawód – osoba pracjąca jako np. montażysta rusztowań zapłaci wyższą składkę niż opiekunka seniorów czy student.
Jeśli osoba ubezpieczona wyrządzi niechcący szkodę innej osobie, wówczas odszkodowanie płacone jest z polisy: OC opiekunki wynosi 1 milion euro, a pracownika budowlanego wynosi 1,5 miliona euro.
Poza tym ubezpieczony płaci za ubezpieczenie, a w ramach umowy ubezpieczenia zdrowotnego ma także ubezpieczenie wypadkowe oraz Ochronę Cywilną (OC). W cenie jednego ubezpieczenia oferowane są trzy ubezpieczenia zdrowotne, co jest na pewno ogromnym bonusem dla każdego klienta.
Ubezpieczenie zdrowotne warto mieć, aby zyskać:
Doradcy firmy Eurokv.de porozumiewają się w języku polskim, umawiają także wizyty w określonym terminie, co jest wyjątkowe, ponieważ inne firmy nie zapewniają takich usług. Plastikowa karta zdrowia pozwala uzyskać pomoc bez wykładania gotówki. Klient nie musi mieć tzw. wkładu własnego w polisę zdrowotną prywatną. Ustawowe ubezpieczenie zdrowotne wymaga dopłacenia 10 euro do każdego dnia pobytu w placówce szpitalnej w sali wieloosobowej.
Ubezpieczenie zdrowotne jest sposobem na bezpieczne życie w Niemczech. Nie warto rezygnować z polisy, nie warto wierzyć, że żadna choroba się nie przytrafi. Lepiej mieć efektywne ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech niż płacić tysiące euro za leczenie.